Σάββατο: 02-04-2011
ώρα: 16.00 μ.μ.
ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΑΜΥΓΔΑΛΙΑΣ
Διαιτησία: Μωυσιάδης, Ρίγκος, Αλεξίου (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)
Μεγάλης βαθμολογικής σημασίας στον αγώνα που δίνει να κρατηθεί στην κατηγορία, πέτυχε η Αμυγδαλιά, που επιβλήθηκε με 2-1 της Ποντινής στο γήπεδό της.
Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων ως το τέλος. Πιο δυνατά μπήκε η Αμυγδαλιά στο ματς και προηγήθηκε σχετικά νωρίς με το Σιόλα, ενώ στο ημίωρο ο αειθαλής Σάκης Κουταλής σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ και φάνηκε ότι οι γηπεδούχοι «καθαρίζουν» το τρίποντο. Η Ποντινή όμως που στάθηκε ισάξια στο γήπεδο, προειδοποίησε στο 41΄, όταν ο Παναγιωτίδης έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει στο σκορ.
Με το καλημέρα του β΄μέρους, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 2-1 και το παιχνίδι πήρε φωτιά. Η Ποντινή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και η Αμυγδαλιά που αμύνθηκε σωστά, έχανε τις κλασσικές ευκαιρίες να διευρύνει το σκορ. Τελικά οι γηπεδούχοι πήραν δίκαια το πολυπόθητο γι΄αυτούς τρίποντο, απέναντι σε μια ομάδα που προσπάθησε και έτρεξε πάρα πολύ, σε όλο το παιχνίδι.
ΦΑΣΕΙΣ & ΓΚΟΛ
Α’ ημίχρονο
14ο λεπτό – Σέντρα του Κουταλή από δεξιά, κεφαλιά του Ντινόπαππα από καλή θέση, πέρασε άουτ.
17ο λεπτό -  Σέντρα ακριβείας του Γ. Καραγιάννη, μόνος ο Παναγιωτίδης, αστόχησε με το κεφάλι από κοντά.
19ο λεπτό – Σέντρα του Κουταλή από δεξιά, άστοχη έξοδος του Αραβόπουλου, πολύ ωραία ο Τσιρώνας έστρωσε την μπάλα στο Σιόλα, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει το 1-0.
31ο  λεπτό – Ασίστ του  Σαμαρά στον Κουταλή, που με εξαιρετική προσπάθεια πέρασε και τον Αραβόπουλο και σημείωσε το 2-0.
37ο λεπτό – Πολύ καλό σουτ του Παπαγρηγορίου πέρασε λίγο άουτ.
40ο λεπτό – Εκπληκτική ατομική προσπάθεια του  Σαμαρά από δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, μόνος προ κενής εστίας ο Κουταλής  δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
41ο λεπτό – Ευκαιρία απ’ αυτές που δεν χάνονται έχασε η Ποντινή, όταν ο Κουμπούρας, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, μόνος προ του Ρεβύθη πάσαρε στον επερχόμενο Παναγιωτίδη που πλάσαρε για να απογειωθεί κυριολεκτικά ο πεσμένος στο έδαφος Ρεβύθης και να αποκρούσει και στη συνέχεια ν’ απομακρύνει σε πλάγιο άουτ ο Λιάμπας.
Β’ ημίχρονο
 48ο λεπτό – Γέμισμα του Μάστορα κάτω από το κέντρο, λάθος απόκρουση του Λιάκα εκμεταλλεύτηκε ο Κουμπούρας, που πέρασε και το Ρεβύθη και μείωσε σε 2-1.
55ο λεπτό –  Ατομική προσπάθεια του Ζιώγα από αριστερά, μόνος προ του Αραβόπουλου δεν κατάφερε να σκοράρει, αφού ο πορτιέρο της Ποντινής απέκρουσε με τα πόδια.
62ο λεπτό –  Σύγχυση στην άμυνα της Αμυγδαλιάς, σουτ του Ι. Καραγιάννη από το ύψος της περιοχής, απέκρουσε σε κόρνερ ο Ρεβύθης.
72ο λεπτό –  Σουτ του Μάστορα από πλεονεκτική θέση, πέρασε απελπιστικά άουτ.
85ο λεπτό –  Ασίστ του Τσιρώνα στον Κουταλή, πλάσαρε για ν’ αποκρούσει σωτήρια ο Αραβόπουλος.
90ο λεπτό –  Αυτή τη φορά ο Τσιρώνας βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ μετά από κάθετη πάσα του Σαμαρά, για να νικηθεί κι αυτός απ’ τον Αραβόπουλο.
΄Αριστη η διαιτησία των κ.κ.  Μωυσιάδη, Ρίγκου, Αλεξίου (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)
A.Φ.Σ. ΑΜΥΓΔΑΛΙΑΣ: Λ. Ρεβύθης, Σιόλας, Λιάκας, Αν. Λιάμπας, Αθ. Κουταλής (86΄Γ. Καραλιόλιος), Ντινόπαππας (81΄ Γ. Καραμήτρος) Σαρτικίδης, Γ. Μπλάντος, Δ. Ζιώγας, Τσιρώνας, Χ. Σαμαράς
Π.Ν. ΠΟΝΤΙΝΗΣ (Κώστας Ρουσιάδης): Αραβόπουλος, Μπανάτσας, Ι. Καραγιάννης (87΄Κουτούλας), Π. Ισπογλίδης, Κερασιώτης, Παπαγρηγορίου, Μάστορας, Πελέκας, Παναγιωτίδης (62΄Κούτσικας), Γ. Καραγιάννης, Κουμπούρας,