ώρα: 17.00 μ.μ.
ΓΗΠΕΔΟ Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ

Διαιτησία: ΤΣΕΤΣΙΛΑΣ – ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ - ΚΩΝΣΤΑΝΤΗΣ (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

Συναρπαστικό παιχνίδι παρακολούθησαν οι 100 και πλέον φίλαθλοι που παρευρέθηκαν στο ενωσιακό γήπεδο, ανάμεσα στο νεοεισερχόμενο σωματείο στην Ε.Π.Σ. Γρεβενών Ηρακλή Ελάτου και την έμπειρη ομάδα της Ποντινής.

Στο α΄μέρος η αφόρητη ζέστη δυσκόλεψε σε μεγάλο βαθμό τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών. Η Ποντινή είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο δεν μπορούσε να διασπάσει τις πολύ καλά οργανωμένες γραμμές των γηπεδούχων.΄Ετσι δημιουργήθηκαν ελάχιστες ευκαιρίες και παρακολουθήσαμε κυρίως παιχνίδι κέντρου.

Στο β΄ημίχρονο η εικόνα του αγώνα άλλαξε εντελώς. Ο Ηρακλής μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες να προηγηθεί στο σκορ. Αυτό που δεν έκαναν οι γηπεδούχοι, το κατάφεραν οι έμπειροι Ποντινιώτες και προηγήθηκαν μέσα σ’ ένα τετράλεπτο με 0-2. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και στο τέλος η Ποντινή πέτυχε και το 3ο της τέρμα, περνώντας στη β΄φάση του κυπέλλου.

Α’ ημίχρονο
9ο λεπτό – Πολύ καλό σουτ του Παναγιωτίδη από το ύψος της περιοχής, πέρασε ελάχιστα άουτ.

12ο λεπτό -  Ατομική προσπάθεια του Καντάρη και δυνατό σουτ, που μπλόκαρε ο Αραβόπουλος.

42ο λεπτό – Σε θέση βολής ο Δ. Γεωργιάδης, το σουτ όμως που επιχείρησε μπλόκαρε ο Τριγώνης.
Β’ ημίχρονο
46ο λεπτό – Τετ-α-τετ ο Λαμπρόπουλος καθυστέρησε όμως αναίτια και χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τον Ηρακλή.
51ο λεπτό – Πλασέ στην κίνηση από τα 2 μ. του Δίκου, πέρασε άουτ.
60ο λεπτό – Τετ-α-τετ ο Κυρατζής μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Δίκου και σωτήρια απόκρουση του Αραβόπουλου σε κόρνερ.
64ο λεπτό – Πάσα του Γκοντοβά στο Λούκα που μπήκε από αριστερά και πλάσαρε τον Τριγώνη γράφοντας το 0-1.

67ο λεπτό – Πέναλτι για την Ποντινή, αφού ο Φιλιόπουλος ανέτρεψε το Λούκα. Ο Λούκας χτύπησε εύστοχα το πέναλτι σημειώνοντας το 0-2.

75ο λεπτό – Απευθείας καλοχτυπημένο φάουλ του Νερκίζογλου, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Αραβόπουλου.

77ο λεπτό – Πέναλτι κέρδισε ο Ηρακλής, όταν ο Μακρυγιάννης ανέτρεψε τον Κυρατζή. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Καντάρης, μειώνοντας σε 1-2.

81ο λεπτό – Συρτά σέντρα του Κορδωτού από αριστερά, μόνος ο Παναγιωτίδης δεν μπόρεσε να νικήσει τον Τριγώνη που απέκρουσε σωτήρια με τα πόδια.

87ο λεπτό – Δυνατό σουτ του Μακρυγιάννη κόντραρε σε σώμα αμυντικού, η μπάλα στρώθηκε στο Γιάννη Καραγιάννη που με ιδανικό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 1-3.

΄Αριστη η διαιτησία των κ.κ.  Τσέτσιλα, Χαραλαμπίδη, Κωνσταντή (Ε.Π.Σ. ΓΡΕΒΕΝΩΝ)

ΗΡΑΚΛΗΣ ΕΛΑΤΟΥ (Ανδρέας Λέτσιος): Τριγώνης, Φιλιόπουλος, Νερκίζογλου, Στ. Τσιαρσιώτης, Κονταλής (58΄Τζημουρώτας), Καραμήτρος, Καντάρης, Κεχαγιάς, Δίκος, Κυρατζής, Δασταμάνης (46΄Λαμπρόπουλος (60΄Σιώμος))

Π.Ν. ΠΟΝΤΙΝΗΣ (Κώστας Ρουσιάδης): Αραβόπουλος, Σαρβανίδης, Κορδωτός, Καλώτας, Μακρυγιάννης, Γκοντοβάς, Γεωργιάδης (46΄Γ. Καραγιάννης (75΄Ι. Καραγιάννης)), Παπαδόπουλος (46΄Λούκας), Παναγιωτίδης, Ταραμάνης, Αποστόλου